دانشگاه پیام‌ نور زیر شاخه دانشگاه سراسری است که در مهرماه سال ۱۳۶۷ تأسیس شد.
این دانشگاه هم اکنون شعبه‌های فراوانی در تمامی شهر‌های کشور دارد. این دانشگاه براساس روش آموزش از راه‌دور و نیمه‌حضوری تأسیس شده و دارای شیوه‌ی آموزشی خاص است. آموزش نیمه‌حضوری، نظام آموزشی است که، با بهره‌گیری از فناوری آموزشی، استفاده از کتاب‌های درسی خود‌آموز و دانشجو‌ محور در یادگیری، ضرورت حضور دانشجو در کلاس‌های درسی را کاهش می‌دهد. در این دانشگاه‌ها امتحانات به صورت تستی و هماهنگ گرفته می‌شوند و از نظر تحصیل سخت‌تر از دانشگاه‌های غیر‌انتفاعی و آزاد می‌باشد.شیوه‌ی آموزشی این دانشگاه، آموزش باز و از راه‌ دور است.

رتبه دانشگاه در ایران:

بر اساس رتبه‌بندی جدید گروه SQ، دانشگاه پیام‌نور بیست‌و‌دومین دانشگاه برتر ایران است. بر اساس رتبه‌بندی، دانشگاه پیام‌نور نوزدهمین دانشگاه برتر ایران و دویست‌و‌سی‌و‌دومین دانشگاه برتر آسیاست؛ و هم‌چنین بر اساس رتبه‌بندی سایت 4ICU وب‌سایت دانشگاه پیام‌نور نهمین وب‌سایت برتر در بین دانشگاه‌های ایران است. هم‌چنین دانشگاه پیام‌نور بزرگ‌ترین شبکه‌ی آموزش عالی دولتی ایران و در بین دانشگاه‌های باز دانشگاه پیام‌نور در آسیا دوم و در جهان ششم می‌باشد.

فراگیر:

داوطلبان (فقط کارشناسی ارشد) ابتدا در یکی از مراکز دانشگاه پیام‌نور به‌عنوان دانش‌پذیر (نه دانشجو) ثبت‌نام می‌کنند؛ و دروس ترم اول رشته‌ی موردنظر به آن‌ها ارائه می‌شود و در صورت قبولی به‌عنوان دانشجوی فراگیر در ترم بعدی دانشگاه تحصیل می‌کنند و هم‌چنین درصورت گذراندن دروس نیازی به امتحان مجدد ندارند. درضمن شهریه‌ی ثابت دانشجویان فراگیر برابر با دانشجویان رسمی می‌باشد. هم‌چنین عنوان فراگیر از مدارک (فارغ‌التحصیلی) دانشگاه پیام‌نور حذف شده است.

چشم انداز دانشگاه:

دانشگاه پیام نور در افق 1404 دانشگاهی با ویژگی‌های ذیل است:

1. توسعه یافته، پویا، متناسب با مقتضیات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی ایران و متکی بر اصول اخلاقی و ارزش‌های اسلامی و ایرانی.
2. توانا در تولید، انتشار و حفظ دانش و پژوهش‌های متکی بر آموزش‌های نیمه حضوری، باز و از دور و توانمند در راستای حل چالش‌های جهانی.
3. پویا در جهت جذب نیروهای خلاق و نخبگان علمی و پژوهشی.
4. جامع و فراگیر در گستره سرزمینی و فراسرزمینی منطبق با استانداردهای جهانی.
5. دارای تعامل سازنده و مؤثر با مراکز علمی جهان در زمینه علم و فناوری و پژوهش براساس مصالح نظام جمهوری اسلامی ایران.

درباره دانشگاه پیام‌نور چه می‌دانید؟!
امتیاز شما به این مطلب؟