مقدمه:

 زبان فارسي سند هويت و مهمترين پشتوانه فرهنگي جامعه ماست ، آثارادبي فارسي سرمايه‌هاي معنوي و يكي از مهمترين مظاهر هنري ايرانيان است.

زبان فارسي به عنوان يكي از شاخه‌هاي علوم انساني داراي جايگاهي خاص در آموزش و پرورش عالي است. شرط اول موفقيت در اين رشته داشتن شوق و علاقه است.

زبان و ادبیات فارسي شامل زبان‌شناسي، دستور زبان، اصول نگارش و ويرايش و ادبيات شامل سبك‌شناسي، نقد ادبي، انواع ادبي، تاريخ ادبيات، بديع، معاني، بيان، عروض و نيز متون نظم و نثر کلاسيک مي‌شود.

داوطلبان براي ورود به دوره‌هاي كارشناسي ارشد زبان و ادبیات فارسی ، بايد آگاه باشند كه با توجه به شمار بسيارشرکت­کنندگان ، آزمون ورودی جنبه رقابتی شديدي دارد و پاسخ درست يا نادرست به هر پرسش مي‌تواند رتبه‌ي داوطلب را به نحو قابل ملاحظه و تعيين كننده‌اي تغيير دهد.

معرفی گرایش ها :

رشته زبان و ادبيات فارسي در مقطع كارشناسي ارشد شامل دو گرایش    زبان و ادبيات فارسي و    ادبيات مقاومت می باشد .

دانشجويان در گرایش ” زبان و ادبيات فارسي” در مقطع كارشناسي ارشد با نظم و نثر فارسي، تاريخ ادبيات و هم‌چنين نظم و نثر عربي بيش از پيش آشنا مي‌شوند.

گرایش  “ادبيات مقاومت “مدت زمان كوتاهي است كه به جمع رشته‌هاي دانشگاهي اضافه شده است و تنها در دانشگاه شهيد باهنر كرمان تدريس مي‌شود. اين رشته به شيوه‌اي تخصصي، دانشجويان را با ادبيات پايداري (يا همان مقاومت) آشنا مي‌كند. در واقع دانشجويان در طول تحصيل خود بيشتر با ادبيات هشت‌ساله دفاع مقدس ايران و هم‌چنين با ادبيات پايداري کشورهايي چون فلسطين، لبنان، سوريه، افغانستان، عراق، بوسني و هرزگوين ، امريکاي لاتين و ديگر ملل آشنا خواهند شد.

زمینه های اشتغال :

متاسفانه رشته‌هاي علوم انساني در ايران چندان مورد توجه قرار نگرفته‌اند،به همين دليل نيز فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي علوم انساني پس از پايان تحصيلات‌شان، نسبت به فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي ديگر امكان كم‌تري براي كار در رشته‌ي تحصيلي‌شان دارند. با اين حال اگر يك دانشجوي زبان و  ادبيات فارسي بخواهد در رشته‌ي تحصيلي‌اش كار كند مي‌تواند مسئوليتهاي مختلفي را در بخشهاي فرهنگي و اجرايي جامعه عهده‌دار شوند، از ‌جمله : خدمت در كسوت مقدس معلمي در مراكز آموزشي، قبول مسئوليت در مراكزي همچون بخشداري، فرمانداري، شهرداري، استانداري به عنوان كارشناس فرهنگي يا در صورت داشتن شرايط لازم در سمت بخشدار ، فرماندار و … ، نويسنده ، ويراستار ،‌فعاليت‌ در صدا و سيما (مركز توليد) – چاپ و نشر ، ثبت احوال و اسناد، اشتغال در كتابخانه‌هاي عمومي و خصوصي- اشتغال در مراكز تحقيقاتي و پژوهشي و …

مجموعه زبان و ادبیات فارسی
5 (100%) 2 votes