بهترین و ساده‌ترین راه برای ثبت اختراع چیست و چطور می‌شود در کمترین زمان ممکن اختراع را به ثبت رساند؟
منظور از اظهارنامه و ادعای حق تقدم چیست؟

با وجود اینکه تحقیقات علمی برای من راحت است اما همیشه از اینکه به دنبال کارهای اداری بروم متنفر هستم.
اینکه بروید در یک اداره و آنجا مدام کاغذهای الکی پر کنید و در صف بایستید، و کارمندها یکی در میان جواب شما را بدهند.
خلاصه اینکه بسیار از این موضوع فراری بودم و حتی نمی‌دانستم که سامانه‌ای وجود دارد که می‌شود کارها را از طریق آن انجام داد.

اولین بار که می‌خواستم اختراع خود را ثبت کنم، آقایی را که آگهی داده بود، به عنوان نماینده قانونی خود انتخاب کردم و او به اداره مربوطه رفت و گفت چون مشابه اختراع من ثبت شده من باید مبلغی را به او بدهم:
و من جدا از پولی که برای انجام امور ثبت اختراع توافق کرده بودیم، به او پول اضافه دادم که بعداً متوجه شدم که این کار درست نبوده است.

از سایت شما ممنون هستم که این بار با راهنمایی مشاوران مجرب شما، خیلی راحت توانستم با یک تلفن با نحوه ثبت اختراع در سایت سازمان ثبت آشنا شوم و مشاور شما به صورت تلفنیبه من کمک کرد.
و توانستم اظهارنامه را خیلی راحت پر کنم و اطلاعات لازم را درست وارد کنم، و بدون دردسر خودم کار خود را انجام دادم.

حالا واقعاً از کار خودک خنده‌ام می‌گیرد که چرا بی‌دلیل، پول زیادی را برای چنین کاری به آن آقا دادم.

چون من برای هزینه‌های تحقیق و ساخت دستگاه خود کلی اذیت شدم و اصلاً انصاف نیست که این افراد پول اضافی دریافت کنند.
جالب است که خیلی از افراد مراحل را بلد نیستند:
و حتی از مزایایی که شامل آنها می‌شود!
و از طرح‌های حمایتی اطلاع ندارند و یا حتی نمی‌دانند که برای سربازی هم می‌توانند معافی بگیرند.
من خیلی خوشحال هستم که توانستم به موقع راهنمایی بگیرم و خیلی از این کارها را خودم به سادگی انجام دهم.

مشاوره تلفنی

برای پاسخ به سؤلات خود و مشاوره جهت موضوع مطرح شده در این مقاله یعنی ثبت اختراع و مسائل مرتبط با آن می‌توانید با مشاوران “الو سلام مشاور” در تماس باشید. کافیست از تلفن ثابت با این شماره بدون کد با ما در ارتباط باشید.

ثبت اختراع:

– مراحل ثبت اختراع در سامانه ثبت اسناد به چه ترتیبی است؟
– اگر در ورود اطلاعات در هر مرحله اشتباهی صورت گیرد، چطور می‌شود آن را درست کرد؟
اگر از دکمه بک استفاده کنیم، اشکالی پیش می‌آید؟

– در قسمت عنوان و خلاصه اختراع، نامی که برای عنوان انتخاب می‌شود، باید چه شرایطی داشته باشد؟

ثبت اختراع در کشور های مختلف

اختراع در ایران و سایر کشور ها دارای معانی متفاوتی است از دیدگاه بعضی از حقوقدانان، اختراع را پدید آوردن، ابداع محصول صنعتیبی سابقه، کشف وسیله نو، کاربرد وسایل موجود برای به دست آوردن یک نتیجه یا محصول صنعتی و یا کشاورزی  تعریف کرده اند.اما بعضی از مولفین، اختراع را راه حل عملی در رابطه با یک مشکل مشخص در زمینه تکنولوژی دانسته اند.در قوانین مختلف کشور ها از اختراع تعاریف متعددی ذکر شده است.

ثبت اختراع و حقوق مالکیت فکری در ایران

اما به طور کلی در قوانین مالکیت فکری  ایران ،اختراع تنها دارای یک تعریف است “اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آنها حل می نماید.”اما به این تعریف ایرادات اساسی وارد شده است، زیرا :اولا: در تعریف به جای کلمه” جدید “،کلمه ” برای اولین بار ” بکار رفته است که به شرایط ماهوی اختراع اشاره دارد .

ثبت اختراع موسسه آتین

شرایط ثبت اختراع

ماهیت اختراع و شرایط ثبت اختراع

.در واقع ارتباطی با ماهیت و نفس اختراع ندارد  و صحیح به نظر نمی رسد.ثانیا: آوردن یکی از شرایط ماهوی ثبت اختراع در تعریف، از آنجائی که اختراع حداقل دارای دو شرط ماهوی دیگر یعنی « گام ابتکاری» و  « کاربرد صنعتی » نیز می باشدصحیح نیست . ثالثا: به توجه به معنای عام کلمه «صنعت» و اینکه رشته های مربوط به آن فقط محدود و منحصر به رشته صنعت به معنی اخص نیست بلکه شامل کلیه رشته های صنعتی از قبیل بازرگانی، کشاورزی، استخراجی و کلیه محصولات مصنوعی و یا طبیعی است لذا بکار بردن کلمات دیگر از قبیل حرفه، فن، فناوری در تعریف قابل ایراد است.رابعا: استعمال و به کار بردن کلمات «فرآورده» و «فرآیند» که از جمله اشکال و اقسام اختراع محسوب می گردند و ارتباطی با ماهیت اختراع ندارند، در تعریف، دارای اشکال است و صحیح به نظر نمی رسد.

تعریف سازمان جهانی مالکیت فکری از ثبت اختراع

اما طبق تعریفی که در سازمان جهانی مالکیت معنوی که برای کشور های در حال توسعه آمده است اختراع به معنای ایده یک مخترع است که در عمل، راه حلی را برای یک مشکل بخصوص در زمینه تکنولوژی ارائه می دهد.با این تفاسیر به نظر می آید تعریف ارائه شده از سوی سازمان جهانی مالکیت معنوی، نسبتا تعریفی جامع و قابل قبول باشد.

دلایل ثبت اختراع

تا از ساخت، استفاده، عرضه برای فروش، فروش یا وارد کردن یک محصول یا یک فرآیند بر اساس اختراع ثبت شده بدون اجازه قبلی مالک آن جلوگیری یا آنرا متوقف کند. همچنین اختراع ثبت شده، ابزار قدرتمند تجاری برای شرکت هاست تا بتوانند برای محصول یا فرآیند جدیدشان حق انحصاری داشته باشند، تا از این طریق در بازار موقعیت قدرتمند داشته باشند و از طریق تفویض اجازه بهره برداری درآمد بیشتری را کسب کنند.معمولا پس از ثبت اختراع است که صاحب آن میتواند علیه نقض کننده حق خود در محاکم و مراجع ذیصلاح اقامه دعوا کند. البته در بعضی از کشور ها، مخترع میتواند پس از ثبت اختراع، علیه نقض کننده حق اختراع در فاصله بین تاریخ انتشار اطهارنامه اختراع(معمولا پس از ۱۸ ماه از تسلیم اولین تقاضا) و تاریخ ثبت اختراع، اعلام شکایت نماید.

برخلاف علائم تجاری و حق مولف، اختراع در صورتی قابل حمایت است که به ثبت رسیده باشد

اختراع ثبت شده است که به مالک آن حق انحصاری می دهد

انتشار ثبت اختراع

در بسیاری از کشورها معمولا اظهارنامه اختراع ۱۸ ماه پس از انقضا منتشر میشود و دردسترس عموم قرار میگیرد. همراه با اظهارنامه، با توجه به قوانین داخلی کشورها، ادعاها، نقشه ها، خلاصه اختراع و گزارش جستجو منتشر میگردد.اداره ثبت اختراعات بعضی از کشورها این اختیار را دارند که از انتشار آن قسمت از اظهارنامه که زننده، خلاف نزاکت و یا دارای جنبه محرمانه باشد خودداری نمایند.اگر اشخاص نسبت به قابلیت ثبت اظهارنامه ملاحظاتی داشته باشند می توانند مراتب را کتبا همراه با دلایل و مستندات به اداره ثبت اختراع منعکس کنند اگر چه در این مرحله حق اعتراض نداشته باشند.

فواید انتشار اختراع ثبت شده

علاوه بر مزایای فوق، انتشار اظهارنامه میتواند فواید دیگری نیز داشته باشد. به عنوان مثال با انتشار اظهارنامه متقاضی از محرمانه نگهداشتن اختراع که مستلزم اعمال مراقبت شدید است خلاص می شود و همچنین در بعضی از نظام ها متقاضی میتواند در صورت ثبت اختراع ادعایی از تاریخ انتشار اظهارنامه، نسبت به نقض حقوق اختراع و جلوگیری از آن اقدام کند.با توجه به ماده ۲۱ معاهده همکاری ثبت اختراعات، دفتر بین المللی اظهارنامه های بین المللی را منتشر میکند.همان طور که در شق های الف و ببند۲ ماده مرقوم آمده است، انتشار اظهارنامه بین المللی بلافاصله پس از خاتمه مدت ۱۸ ماه از تاریخ حق تقدم آن اظهارنامه صورت خواهد پذیرفت. البته متقاضی میتواند به استناد شق ب این بند، از دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی بخواهد که نسبت به انتشار اظهارنامه بین المللی وی در هر زمانی قبل از خاتمه مدت هجده ماه اقدام نماید. در این صورت دفتر بین المللی به همان نحو به صورت مقرر در آیین نامه اقدام خواهد نمود.

ثبت اختراع

ثبت اختراع و گواهی ثبت اختراع در ایران

قانون ثبت و نشر اختراع ایران

در قانون ۱۳۱۰ ایران در بحث اختراع برخلاف علائم تجاری ضرورت انتشار اظهارنامه پیش بینی نشده است و براساس ماده ۳۲ آیین نامه در ظرف سی روز پس از ثبت اختراع اداره مربوط به آگهی که شامل مراتب زیر است منتشر خواهد نمود: – شماره ثبت اختراع – مدت اعتبار ورقه اختراع – نام صاحب اختراع و نشانی کامل آن – موضوع اختراع آگهی مزبور به امضای رئیس شعبه ثبت علائم تجاری و اختراعات در روزنامه رسمی کشور منتشر خواهد شد. همچنین با توجه به ماده ۴۲ قانون، مراجعه به کلیه اسناد و اوراق مربوطبه ثبت هر اختراع پس از صدور ورقه اختراع آزاد است و هرکس می تواند از اسناد و اوراق مربوط به ورقه اختراع یا معاملات راجعه به آن با تائیدیه حقی که به موجب نظامنامه معین خواهد شد سواد مصدق تحصیل کند.

قانون جدید ثبت و انتشار اختراع

در قانون جدید التصویب، مانند قوانین و مقررات قبلی، انتشار اظهارنامه اختراع پیش بینی نشده است و براساس ماده۱۴ قانون یاد شده، اداره مالکیت صنعتی تکلیف دارد تنها پس از ثبت اختراع، یک نوبت آگهی منتشر کند.با توجه به ماده ۵۴ قانون جدیدالتصویب، این آگهی باید در روزنامه رسمی کشور منتشر شود. خلاصه اینکه بسیاری از کشورها علاوه بر آگهی اختراع پس از ثبت نسبت به انتشار اظهارنامه نیز اقدام نمایند و در تعداد دیگری از کشورها مانند ایران صرفا اختراع پس از ثبت آگهی میشود.در خاتمه لازم بذکر است که در کشورهایی که نظام بررسی ماهوی برای ثبت اختراع اعمال میگردد ونتیجتا فرایند ثبت اختراع طولانی است انتشار اظهارنامه علاوه بر آگهی ثبت می تواند فواید دیگری داشته باشد. به ویژه اینکه با انتشار اظهارنامه و اعلام نظر اشخاص و انعکاس آنها به صورت کتبی به ادارات ثبت اختراع، به این اداره در ارزیابی اختراع ادعایی کمک میشود لکن در کشورهایی که نظام ثبت اعلامی را برای ثبت اختراع اعمال میکنند و فرایند ثبت اختراع در این قبیل کشورها در کوتاهترین زمان ممکن صورت میگیرد انتشار اظهارنامه نه تنها کمکی به اداره ثبت اختراعات نمی نماید بلکه باعث تطویل بررسی و مدت زمان لازم برای ثبت اختراع نیز میگردد.

جستجوی اختراع:

– چطور می‌توان فهمید اختراعی که انجام داده‌ایم، قبلاً انجام شده یا خیر؟
– وقتی طرح صنعتی خود را ثبت می‌کنیم، آیا کسی می‌تواند با آن طرح کار کند؟ اصلا بازرسی وجود دارد؟
– وقتی اختراعی در سایت اختراعات ثبت شده باشد یعنی ثبت بین‌المللی هم شده یا آن قضیه با این مسئله تفاوت دارد؟

مشاوره تلفنی

برای پاسخ به سؤلات خود و مشاوره جهت موضوع مطرح شده در این مقاله یعنی ثبت اختراع و مسائل مرتبط با آن می‌توانید با مشاوران “الو سلام مشاور” در تماس باشید. کافیست از تلفن ثابت با این شماره بدون کد با ما در ارتباط باشید.

هزینه ثبت اختراع:

 آیا وقتی اظهارنامه را در سایت ثبت می‌کنیم باید هزینه‌ای پرداخت کنیم؟
– اقساط هزینه ثبت اختراع به چه صورت است؟ مرکز تحقیقات کارآفرین چه مقدار از هزینه را تقبل می‌کند؟
– کل هزینه حمایت برای بیست سال چقدر است؟ و آیا بعد از بیست سال دیگر نیاز به انجام کاری نیست؟

مراحل ثبت اختراع:

– آیا برای ثبت اختراع، نمونه ساخته شده را هم باید بفرستیم؟ چون اگر بخواهیم بفرستیم ممکن است که آسیب ببیند.
– از کجا باید مطمئن باشیم که اطلاعاتی که به سامانه ثبت اختراع می‌دهیم از لحاظ سرقت ایده دچار مشکل نمی‌شود:
و دیگران هم به آن دسترسی پیدا نمی‌کنند؟ ممکن است تا قبل از ثبت نهایی مشکلی برای آن پیش بیاید؟

– اگر تعداد مخترعان بیش‌تر از یک نفر باشد، مراحل ثبت به چه صورت است؟
یک نفر به جای همه می‌تواند اقدام کند یا همه نفرات باید حضور داشته باشند؟

نحوه ثبت اختراع

در پست قبل( مراحل ثبت اختراع ۱) درباره ی چگونگی و نحوه ثبت اختراع تدوین متن اختراع و اینکه برای ثبت اختراع باید از کجا آغاز کنیم صحبت کردیم و سعی نمودیم تمامی مراحل آن را شرح دهیم. در این صفحه قصد داریم درباره مراحل پس از ثبت اظهارنامه صحبت کنیم.

نحوه نگارش متن ثبت اختراع

پس از تهیه مدارک  و نگارش متن اختراع از طریق سایت اداره ثبت اختراع  اظهارنامه خود را تکمیل کنید.

نکته : توجه کنید که اظهارنامه ثبت اختراع تکمیل شود ،مخترعین بسیاری بوده اند که پس از ثبت اظهارنامه متوجه شده اند که آن را درقسمت اظهارنامه ثبت طرح صنعتی ارسال نموده اند و پس از آن مشکلات بسیاری مواجه شده اند.

پس از ثبت نهایی اظهار نامه از طرف اداره ثبت اختراعات رمز برای شما ارسال می شود تا بتوانید از روند پرونده خود مطلع شوید و در صورت بروز مشکل به اداره ثبت اختراعات مراجعه کنید.

چگونگی ثبت اظهار نامه اختراع

پس از ثبت اظهارنامه ثبت اختراع در صورتیکه  متون تدوین شده اختراع ( توصیف و ادعانامه ) در فرمت استاندارد و مطابق قوانین نباشد  ابلایه نقص در مدارک صادرمی شود سپس در صورتی که نواقص رفع گردیده و مورد تایید اداره قرار گیرد ؛ پس از طی مراحل مقتضی (۵ مرحله بالا)، و پرداخت مبلغ ۱۰۰۰۰۰ ریال برای یک سال (برای ۵ سال اول به ازای هر سال ۱۰۰۰۰۰ ریال )به شماره حساب مورد نظر ، نامه آگهی ثبت اختراع به شما تحویل می شود . با بردن این نامه به روزنامه رسمی کشور واقع در ضلع جنوبی پارک شهر خیابان بهشت و پرداخت مبلغ حدود ۱۵۰۰۰۰ریال ( به ازای هرشخص حقیقی ) آگهی پس از مدت سه الی چهار هفته  در روزنامه رسمی کشور چاپ می شود . پس از این مدت روزنامه را از سازمان روزنامه رسمی کشور دریافت و با ارایه به سازمان مالکیت های صنعتی  می توانید با طی مراحل لازم اداری و اخذ امضای ریاست محترم اداره مالکیت های صنعتی ؛ گواهینامه ثبت اختراع خود را دریافت کنید .

 روند ثبت اختراع

روند ثبت اختراع در ایران عمدتا بصورت غیر حضوری انجام میگرید ولی در مواردی نیاز به مراجعه حضوری وجود دارد . معمولا برای موارد زیر باید به اداره ثبت اختراعات و اداره روزنامه رسمی در تهران مراجعه نمود :

  • رفع تشابه سوابق اختراع در صورت وجود تشابه در روند ثبت اختراع

نکته:سوابق اختراع در صورت تشابه با اختراعات دیگر به وجود می اید.

  • دریافت اصل نامه استعلام از اداره ثبت اختراع ( و ارجاع آن به همراه مدارک ثبت اختراع به مرجع علمی )

نکته: پس از اینکه اختراع از طرف اداره ثبت اختراع تایید شد برای تائید علمی به مرجع استعلام منتقل می شود.

  • دریافت پاسخ از مرجع علمی در روند ثبت اختراع

  • ارائه اصل نامه تاییدیه علمی به اداره ثبت اختراع و دربافت نامه درج در آگهی روزنامه رسمی کشور و ارجاع آن به اداره آگهی روزنامه رسمیدریافت روزنامه چاپ شده (بعد از ۳-۴ هفته از زمان ارجاع نامه آگهی) و ارائه آن به اداره ثبت اختراع و دریافت گواهینامه ثبت اختراع

فرایند و نحوه ثبت اختراع در ایران

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم نحوه ثبت اختراع پروسه ای زمانبر و ملزم به دقت بالایی است اما دقت در فرآیند ثبت اختراع بیشتر مورد توجه کدام مرحله است؟ تدوین متن اختراع از نظر حقوقی دارای اهمیت فراوانی می باشد و هرگونه نقص در آن ممکن است توسط اداره ثبت اختراع رد شود و یا در آینده توسط افراد از آن سواستفاده شود. از این رو پیشنهاد می شود برای نگارش متن اختراع خود از متخصصین وکارشناسان در این زمینه مشاوره بگیرید.

توجه کنید که ثبت اختراع دارای دشواری های بسیار و ملزم به رفتن حداقل سه بار  به تهران می باشد.

ثبت اختراع در ایران:

– اختراعاتی که توسط سامانه ثبت اختراع به ثبت می‌رسند، بیست ساله تحت حمایت قرار می‌گیرند یا سه ساله؟
– ایده اختراع به تنهایی و قبل از ساخت قابل ثبت است یا باید حتماً ساخته شده باشد؟
– در زمان ثبت اختراع از طریق سامانه ثبت احتراع غیر از تعرفه‌هایی که در دفترچه راهنما نوشته است، هزینه دیگری را هم باید پرداخت کنیم؟

مشاوره تلفنی

برای پاسخ به سؤلات خود و مشاوره جهت موضوع مطرح شده در این مقاله یعنی ثبت اختراع و مسائل مرتبط با آن می‌توانید با مشاوران “الو سلام مشاور” در تماس باشید. کافیست از تلفن ثابت با این شماره بدون کد با ما در ارتباط باشید.

راهنمای ثبت اختراع:

– اگر دستگاه ساخته شده، دستگاه مرتبط با پزشکی باشد، می‌تواند مثل دستگاه‌های صنعتی ثبت شود؟
– دستگاه باید تا چه مرحله‌ای ساخته شده باشد؟ اگر برای نهایی شدن دستگاه نیاز به کمک باشد:
امکان واگذاری کمک از طرف صندوق حمایت از پژوهشگران کشور وجود دارد؟

– اگر تعداد مخترع‌ها بیش‌تر از دو نفر باشد، هزینه وکالت‌نامه را باید خودمان پرداخت کنیم؟ در این صورت هزینه آن چقدر است؟

ثبت اختراع و معافیت سربازی:

– برای معافیت از سربازی چند اختراع ثبت شده کافی است؟ شرایط آن را توضیح دهید لطفا.
– شرط معدل برای معافیت سربازی چند است؟
و آیا دانشگاه محل تحصیل هم مهم است یا فقط خود معدل را مد نظر قرار می‌دهند؟

– طرح پژوهشی را که باید به جای خدمت سربازی انجام دهیم طرح پیشنهادی خودمان است یا خودشان طرحی را به ما ارائه می‌دهند؟

ثبت اختراع بین المللی:

– چطور می‌شود اختراعات ثبت شده بین‌المللی را در مسابقه‌ها، نمایشگاه‌ها و رقابت‌های سازمان‌های مهم بین‌المللی شرکت داد؟
– چطور می‌توان اختراعات عرصه بین‌المللی را جست‌وجو کرد که ایده ما آیا در سطح جهانی انجام شده است یا خیر؟
– آیا راهی برای ارتباط مستقیم با پژوهشگران و مراکز علمی روز دنیا و تبادل اطلاعات با آنها وجود دارد؟
به این معنی که آیا شبکه ارتباطی مربوط به سامانه ثبت اختراع جهانی وجود دارد؟

مشاوره تلفنی

برای پاسخ به سؤلات خود و مشاوره جهت موضوع مطرح شده در این مقاله یعنی ثبت اختراع و مسائل مرتبط با آن می‌توانید با مشاوران “الو سلام مشاور” در تماس باشید. کافیست از تلفن ثابت با این شماره بدون کد با ما در ارتباط باشید.