معرفی آزمون تولیمو TOLIMO و شیوه برگزاری:

آزمون تولیمو یا TOLIMO توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می‌شود که در واقع آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی می باشد. بیشتر متقاضیان این آزمون را داوطلبان دکتری تشکیل می‌دهند زیرا داشتن یک نمره زبان (تولیمو، تافل، MCHE و …) برای قبولی در آزمون دکترا لازم است.

آزمون تولیمو

 دفترچه سؤالات و نحوه پاسخگویی آزمون تولیمو:

در جلسه آزمون به هر یک از داوطلبان زبان انگلیسی پیشرفته (TOLIMO) دو دفترچه سؤال داده می شود که یک دفترچه تشریحی (دفترچه شماره ۱) و دفترچه دیگر تستی (دفترچه شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سؤال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سؤالات تستی را در پاسخنامه پاسخ بدهند.

 تعداد سؤالات و مدت پاسخگویی آزمون تولیمو :

دفترچه شماره ۱:

یک سؤال تشرحی نوشتاری (Writing) که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سوال بنویسد.

دفترچه شماره ۲:

حاوی ۱۴۰ سؤال تستی شامل ساختار و نوشتار زبانی (Structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening comprehension) می باشد که داوطلبان باید طبق زمانبندی زیر به این سوالات پاسخ بدهند:

– ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)

– خواندن و درک مطلب (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)

– درک مطلب شفاهی (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)

 تذکر مهم در رابطه با آزمون تولیمو :

در جلسه آزمون منحصرا سؤالات بخش شنیداری از بلندگو پخش می‌شود و داوطلبان باید با توجه به متن سؤال که از بلندگو پخش می‌شود، نسبت به انتخاب یکی از ۴ گزینه ای که در رابطه با سؤال مربوط به این بخش درج گردیده، اقدام و با توجه به شماره سؤال مربوط در پاسخنامه، علامت‌گذاری نمایند.

متن سؤالات شنیداری فقط یک بار از بلندگو پخش می‌شود و قابل تکرار نیست.

 محاسبه نمره آزمون تولیمو :

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷است.

نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ضعیف تلقی می شود.

لازم به ذکر است که بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می شود.

 نتایج آزمون تولیمو معمولا چند روز بعد از آزمون اعلام می شود؟

نتایج آزمون معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده می شود و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می شود و ضمنا همزمان با اعلام نتیجه از طریق سایت، نسخه ای از کارنامه به اداره پست تحویل می شود تا به نشانی اعلام شده در پروفایل داوطلبان ارسال شود .لازم به ذکر است که نشانی مورد استفاده برای ارسال کارنامه برای هر آزمون حدودا ۱۵ روز قبل از هر آزمون از پروفایل داوطلبان استخراج می شود و اگر پس از این زمان نشانی داوطلبی در پروفایل تغییر کند کارنامه به همان نشانی قبلی ارسال خواهد شد.

می توانید از طریق این دو شماره با مشاوران با تجربه ما در این زمینه تماس بگیرید.

آزمون تولیمو TOLIMO
5 (100%) 1 vote